|  | 

Zwierzęta

Apatyczny pies – co to oznacza i jak mu pomóc?

img-responsive

Azor jest jakiś nieswój

Czy zauważyłeś u swojego psa nietypowe dla niego zachowanie? Nagle przestał być skory do zabawy, unika kontaktu z człowiekiem i zachowuje się on zupełnie jakby rozładowały mu się baterie? Apatia u psa może stanowić pierwszą oznakę poważnych problemów z jego zdrowiem bądź psychiką. Jeśli tylko dostrzeżesz wymienione symptomy, powinieneś skupić się na bacznym obserwowaniu swojego czworonoga i przygotować się na ewentualne leczenie.

Apatia u psa – możliwe przyczyny

Psia apatia zazwyczaj jest lustrem jego samopoczucia i świadczy o tym, iż nasz przyjaciel nie czuje się najlepiej. Nie popadajmy w panikę, to wcale nie musi być poważna choroba; psom – tak jak i ludziom – zdarzy się czasem zjeść jakieś świństwo, czy mieć po prostu jeden z gorszych dni.

Jeśli jednak stan apatii nie upływa po kilku dniach, może on wynikać z poważniejszych problemów z jego zdrowiem. Długotrwała apatia Twojego pupila może być dwojakiej natury: może ona wynikać z jego stanu fizycznego, ale też i psychicznego. Niestety, tylko staranna obserwacja i odpowiednio przeprowadzane badania będą w stanie pomóc Ci znaleźć przyczynę niecodziennego zachowania psa, ponieważ apatia to jeden z objawów towarzyszących chorobom układu pokarmowego lub nerek, groźnych wirusów takich jak parwowiroza, a także boreliozy.

Potencjalnych przyczyn złego samopoczucia swojego psa możesz również upatrywać gdzie indziej. Pies, tak jak i człowiek, jest stworzeniem emocjonalnym, wyposażonym w uczucia. Trudne, stresujące i traumatyczne sytuacje mogą go czasem przerosnąć. Zachowania apatyczne mogą być przedsionkiem powstającej depresji, którą może wywoływać choćby tęsknota za jednym z opiekunów, czy innych zwierzęcych towarzyszy lub nadmierny stres. Zdarzenia takie jak śmierć członka rodziny lub jego wyprowadzka, zmiana zamieszkania czy choćby pojawienie się w domu dziecka, wszystkie mogą przyprawić naszego psa o złe samopoczucie i sprawić, że zacznie on przejawiać zachowania apatyczne.

Jak postępować z psią apatią?

W sytuacji, gdy nasz pies wykazuje mniejsze niż zazwyczaj chęci do życia, warto sprawdzić, czy nie towarzyszą temu inne objawy takie jak między innymi ciepły, suchy nos, dyszenie, zwiększone pragnienie, dziwny zapach z pyska czy brak apetytu. Jeżeli nie zauważamy, by poza złym humorem naszemu psu coś dolegało, to jest szansa, że ma on po prostu swoje „humorki” i nie chce się bawić – należy wtedy uszanować jego wolę i zostawić go w spokoju, gdy mu się poprawi, na pewno będzie to widać.

Jeśli jednak coś w zachowaniu psa i jego kondycji fizycznej budzi nasz niepokój, powinniśmy od razu zabrać go do weterynarza, tym bardziej jeśli liczba niepokojących objawów rośnie. Zawsze lepiej jest przeciwdziałać niż naprawiać skutki zaniedbań, dlatego wizyta u lekarza weterynarii i ewentualne wdrożenie leczenia zgodnie jego wskazówkami będzie tu kluczowe.

 

apatyczny-pies-co-to-oznacza-i-jak-mu-pomoc

ABOUT THE AUTHOR